Ne kadar Erken Trafik Eğitimi O Kadar Az Trafik Kazası
17 Kasım 2016 17:35

Ülkemizin en yakıcı sorunlarından olan trafik konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen trafik güvenliği etkinliği bugün ATO Congresium’da başladı. Her yıl daha fazla ilgi ve katılımla gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl 7.si düzenlenirken ilk kez katılımcı olarak sempozyuma katılan Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Araştırma Uygulama ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün (ÇOGAUM) sergisi ilk günden yoğun ilgi gördü.

 Gerçekleştirilen etkinliğe katılan erken çocukluk dönemindeki (0-8 yaş) çocuklar Gazi Üniversitesi ÇOGAUM’un standında trafik bilincini yükseltmek amacıyla hazırlanan materyallerle uygulama yaparken, merkez görevlileri de ailelere çocuklara trafik bilincinin nasıl aktarılacağı konusunda bilgi verdi.

17-19 Kasım tarihleri arasında yurttaşların katılımına açık olan 7. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nde trafik güvenliği konusunda çalışma yapan pek çok kurumla birlikte yer alan ÇOGAUM erken çocukluk dönemindeki çocukların trafik eğitimi geliştirmelerine yardımcı olması için hazırladıkları uygulamaları paylaşacak. Trafik eğitiminin erken çocukluk döneminde başlaması gerektiğini vurgulayan ÇOGAUM müdürü Doç. Dr. Hatice Bekir üç gün sürecek etkinlikte çocuklarla birlikte ebeveynlere de trafik eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğini anlatacaklarını aktarırken aynı zamanda oyun temelli, görsel ve işitsel olarak hazırlanan materyal ve etkinliklerin diğer eğitim kurumlarına kaynak teşkil edeceğini söyledi.  

Trafik eğitiminde erken çocukluk döneminin kritik önemde olduğunu söyleyen Bekir, bu süreçte ailedeki eğitim ve desteğin çocuk için olmazsa olmaz olduğuna işaret etti. Trafik eğitiminin erken çocukluk döneminde çocukların gelişim özelliklerinin de dikkate alınarak  oyunla verilmesi gerektiğini ifade eden Bekir, “Trafik eğitimi ilk olarak ailede başlamalı” dedi. Ebeveynlerin trafik kurallarına mutlaka uyması gerektiğini belirten Bekir, bunun çocukta farkındalık yaratacağını ve ailede pekiştirilen trafik bilgilerinin bilince dönüşerek çocuğun hayatına yerleşeceğini vurguladı. 

Çocuklara yönelik hazırlanan üç boyutlu materyallerle Gazi Üniversitesi Çocuk Gelişimi Araştırma Uygulama ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün bünyesinde bulunan Uygulama Anaokulu’nda yürüttükleri trafik güvenliği bilinçlendirme çalışmasını üç gün sürecek sempozyumda diğer katılımcılara aktaracak olan ÇOGAUM “Ne Kadar Erken Trafik Eğitimi O Kadar Az Trafik Kazası” sloganıyla herkesi trafik bilincini edinmeye çağırıyor.